podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Kambodża - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Kambodża - wiza, ambasady, przepisy

Phnom Penh     
kambodza
Kambodża - podróże do KambodżyKambodża - mapa krajuKambodża - spis artykułów i galeriiKambodża - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeKambodża - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaKambodża - szczepienia, zdrowie, poradyKambodża - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROKambodża - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOKambodża - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Kambodży. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Kambodży, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (Kambodża nie posiada wiz tranzytowych).

Wizy na 30 dni pobytu można uzyskać podczas wjazdu lotniczymi/drogowymi przejściami granicznymi, po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. O wizy można się ubiegać w kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych, jak również przez Internet (szcze­gółowe informacje oraz formularze wizowe można uzyskać pod adresem: www.mfaic.gov.kh). W trakcie pobytu, za dodatkowa opłatą, można prze­dłu­żyć wizę. Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego, ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – zwolnione z opłaty, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Podczas wyjazdu drogowymi przejściami granicznymi opłata nie jest pobierana.
Informacje dla kierowców
Można posługiwać się mię­dzynarodowym prawem jazdy. Wobec miejscowych kierowców należy stosować zasadę bardzo ograniczonego zaufania, ponieważ nagminnie nie przestrzegają oni podstawowych przepisów ruchu drogowego. Sprawca wy­padku może być narażony na poważne problemy, jeżeli odmówi finansowej rekompensaty za powstałe (niekoniecznie z jego winy) szkody. Z tego też względu zalecane jest korzy­stanie z bardzo popularnych i relatywnie tanich usług ofero­wanych przez miej­sco­wych przewoźników (tuk-tuk, moto-baja, riksza, taxi). Brak środków transportu publicznego (autobusów, tramwajów, metra). Popularnością wśród turystów cieszą się miejscowe skutery.
Podróżowanie po kraju
Bez ograniczeń. Można korzystać z prywatnej sieci połączeń autobusowych, wodnych, taksówek. Większość dróg jest w złym stanie.
Przepisy celne
Nie ma ograniczeń przy wwozie dewiz. a jedynie przy wywozie dewiz – maksymalnie do 10,000 USD, po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od zakupionych towarów.


Bezpieczeństwo
Nie występują szczególne zagrożenia przestępczością pospolitą. Należy jednak zachować ostrożność, zwłaszcza w miastach i miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów (kradzieże). Nocą należy unikać podróżowania po kraju oraz samotnych spacerów w dzielnicach podmiejskich.
Przydatne informacje
· W Kambodży nie ma campingów, pól namiotowych, miejsc biwakowych

- Działa sprawny system telefonii stacjonarnej i komórkowej. Dostępne na rynku są karty telefoniczne w systemie prepaid. W większych miastach jest wiele kawiarenek internetowych.

· Urzędy, w tym banki, pracują w godzinach 8.00–12.00 i 14.00–17.00. Istnieje możliwość szybkiego transferu gotówki, np. poprzez Western Union.

· Walutą powszechnie akceptowaną jest amerykański dolar, którym można regulować płatności w zasadzie wszędzie: w hotelach, sklepach, na bazarach, w restauracjach, za korzystanie ze środ­ków transportu. Istnieje gęsta sieć punktów wymiany walut (polski złoty nie jest wymienialny).

• Większe hotele, sklepy, restauracje akceptują karty kredytowe.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Phnom Penh
767 Monivong Blvd, P.O. Box 58
Phnom Penh, Cambodia
tel.: (00-855 23) 217 782 do 3
fax: (00-855 23) 217 781
e-mail: emb.pol.pp@online.com.kh
www.phnompenh.polemb.net
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Placówka zamknięta